Dobór odpowiedniego sprzętu to kluczowy czynnik, wpływający na jakość i wydajność prac malarskich. W tym artykule przyglądamy się dwóm popularnym rodzajom agregatów, wskazując na dzielące ich różnice oraz przedstawiając potencjalne obszary ich zastosowań. Zarekomendujemy również kilka spośród modeli, dostępnych w naszej ofercie, które pomogą Ci osiągnąć najlepsze rezultaty.
Nasz poradnik rozpoczniemy od przedstawienia zasadniczych różnic konstrukcyjnych, dzielących omawiane typy urządzeń. Tłokowe agregaty do malowania działają, wykorzystując specjalny tłok, poruszający się wzdłuż nurnika. Gdy tłok przesuwa się w górę, zasysa farbę z pojemnika do komory cylindra. Następnie, podczas ruchu w dół, tłok wypycha farbę pod wysokim ciśnieniem, kierując ją do dyszy natryskowej. Cały proces pozwala na precyzyjne i równomierne nakładanie powłok – także o wysokiej gęstości.
Membranowe agregaty malarskie z kolei wyposażone są w specjalną membranę, napędzaną przez silnik. W trakcie pracy membrana rozciąga się, zaciągając farbę do komory, a następnie kurczy, co powoduje wypchnięcie materiału pod umiarkowanym ciśnieniem w kierunku dyszy natryskowej. To prosty i skuteczny mechanizm, stosowany w szczególności z rzadszymi materiałami.
Różnice między powyższymi rodzajami agregatów są wyjątkowo istotne przy wyborze urządzenia. Nieprawidłowy dobór może skutkować niedostateczną efektywnością pracy, a w przypadku wykorzystywania niezgodnie z przeznaczeniem – do uszkodzenia sprzętu. Może stać się tak np. podczas użycia powłoki malarskiej, nierekomendowanej do pracy z konkretnym modelem.
Ze względu na swoją bardzo wysoką wytrzymałość agregaty tłokowe są idealnym wyborem dla firm, pracujących z gęstymi i ciężkimi materiałami. Zdolność do generowania wysokiego ciśnienia pozwala na bezproblemowe nakładanie farb olejnych, lateksowych i epoksydowych, a także – w przypadku mocniejszych modeli – mas szpachlowych i tynków strukturalnych.
Agregaty tłokowe rekomendujemy fachowcom, specjalizującym się w dużych projektach budowlanych i renowacyjnych, takich jak malowanie elewacji, lakierowanie metalu w dużych projektach przemysłowych czy innych większych powierzchni. Z powodzeniem znajdują zastosowanie zarówno w robotach na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, oferując niezawodność w trudnych warunkach i intensywnym użytkowaniu.
Agregaty membranowe sprawdzą się w rękach specjalistów, zajmujących się aplikacją lżejszych powłok malarskich, takich jak farby akrylowe i emulsyjne, bejce czy lakiery. Niższe maksymalne ciśnienie robocze dobrze sprawdzi się w precyzyjnym nakładaniu cienkich warstw w pracach wykończeniowych, renowacyjnych i dekoracyjnych.
Ostatecznie główne zalety systemów membranowych, takie jak łatwość obsługi urządzenia, czy łatwa konserwacja czyni z nich świetną opcję dla firm, potrzebujących niezawodnego sprzętu do codziennych prac malarskich o umiarkowanej intensywności. Rekomendujemy je między innymi do prac, takich jak lakierowanie drewna (np. w branży meblarskiej), czy malowania ścian i sufitów.
Aby ułatwić naszym klientom wybór odpowiedniego agregatu malarskiego, postanowiliśmy zarekomendować kilka spośród agregatów malarskich, dostępnych w ofercie naszego sklepu Techmal.
Zaczniemy od modeli tłokowych, pośród których polecamy w szczególności agregaty malarskie Astral, oferującej wyjątkowo trwałe i wydajne urządzenia w przystępnych cenach, gotowe sprawdzić się w niemal dowolnych warunkach.
Trzon obecnej oferty marki Astral stanowią elektryczne agregaty budowlane o mocy od 1100 do 5000 W, zapewniające wydajność nawet do 8 litrów na minutę. To łącznie pięć modeli o mocnych silnikach i bardzo wytrzymałych pompach sterowanych elektronicznie, które zapewniają wysokiej jakości krycie nawet w ciężkich warunkach. Tłokowe agregaty ASTRAL mogą być wykorzystywane do nakładania niemal dowolnych farb wodorozcieńczalnych wewnętrznych, rozpuszczalnikowych i elewacyjnych, a także – w przypadku modeli 600 i 800 – farb epoksydowych, czy gładzi szpachlowych i akrylowych.
W kategorii urządzeń membranowych polecamy agregaty malarskie MECART z serii AURORA – profesjonalnej linii, w której skład wchodzą modele o wydajności od 3,5 do nawet 10 litrów na minutę. Urządzenia te świetnie spisują się w szerokim zakresie zastosowań – w przypadku modeli 5000 i 11000 także w realizacji dużych zleceń, niewymagających nakładania bardzo ciężkich powłok.
Nie wiesz, który agregat tłokowy lub membranowy wybrać? Skontaktuj się z nami – nasi specjaliści, na bazie swojego wieloletniego doświadczenia, pomogą Ci wybrać urządzenie, gotowe bez przeszkód sprawdzić się w Twojej działalności.