Lakierowanie drewna


Wykończenie produktów stolarki materiałami powłokowymi muszą zapewnić zarówno zabezpieczenie struktury drewna przed działaniem czynników zewnętrznych jak również walor estetyczny wyrobów. Najbardziej popularnymi metodami nanoszenia materiałów powłokowych są ręczne metody aplikacji, wśród których wyróżniamy trzy podstawowe metody:

  • pneumatyczna
  • pneumatyczna niskociśnieniowa  (LVLP, HVLP)
  • hydrodynamiczna z osłoną powietrza (AirCoat, AirMix)

Przed podjęciem decyzji o wyborze sprzętu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które powinny pomóc w konfiguracji odpowiedniego sprzętu.


Jaki jest rodzaj materiału powłokowego, który będziemy stosować?


Podstawowym parametrem materiału jest jego lepkość wyrażana najczęściej w sekundach (wg. Kubka Forda nr 4). Wymienione metody natrysku pozwalają zazwyczaj na nanoszenie powłok o lepkości do 60 sekund (wg. Kubka Forda nr 4).
Ważnym parametrem jest również współczynnik przenoszenia materiału powłokowego, który informuje nas jaki procent materiału trafi na malowany element. Tradycyjna metoda malowania pneumatycznego osiąga rezultat około 35-40% co jest słabym wynikiem. Metoda HVLP pozwala na osiągnięcie wyniku około 65% a metoda hydrodynamiczna z płaszczem powietrznym daje efekt w granicach 80% a jednocześnie pozwala na natrysk materiałów o lepkości większej niż 60 sekund wg. kubka Forda nr 4. Idealną metodą wydaje się być zatem metoda hydrodynamiczna, która jednak jest najdroższym rozwiązaniem, dlatego należy sobie odpowiedzieć na kolejne pytanie:


Jakie orientacyjne ilości materiału, będziemy zużywać w jednostce czasu (tydzień, miesiąc)?


Przy znacznym zużyciu materiału, oszczędności wynikające z mniejszego oversprayu (rozkurzu) przyczynią się do szybkiego zwrotu inwestycji. W przypadku małej ilości zużywanego materiału inwestycja może okazać się nieopłacalna.
Nie ma jednej idealnej metody aplikacji do każdego materiału powłokowego dlatego planując inwestycję zachęcamy do kontaktu z naszą firmą, aby nasi doświadczeni pracownicy pomogli w doborze odpowiedniego sprzętu.

 

 

Niezbędny sprzęt potrzebny do lakierowania drewna znajdziesz w naszym sklepie:

 

Pistolety malarskie pneumatyczneZbiorniki ciśnieniowePompy membranowe Dysze malarskie Węże malarskie