Lakierowanie drewna Sprzęt, wskazówki i rozwiązania

Porady i wskazowki dotyczące lakierowania drewna
Doskonałe wykończenie przy lakierowaniu drewna

Lakierowanie drewna- jak osiągnąć doskonałe wykończenie?

Proces malowania drewna to sztuka i technika, która nadaje charakteru i ochrony wszelkim drewnianym powierzchniom, od mebli po elementy konstrukcyjne. Proces ten wymaga umiejętności i wiedzy o właściwościach surowca oraz o tym, jak poszczególne wykończenia wpływają na jego wygląd i trwałość. Właściwie wykonane malowanie podkreśla urodę drewna oraz chroni je przed wilgocią, insektami, czy uszkodzeniami.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów opracowaliśmy przewodnik, przedstawiający najlepsze techniki i sprzęt do lakierowania drewna. Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym Twoje prace staną się jeszcze prostsze i bardziej efektywne.

Ikonka - lakierowanie drewna

Lakierowanie drewna

Jak osiągnąć doskonałe wykończenie?

1

Dokładnie usuń zanieczyszczenia, a następnie delikatnie wyszlifuj powierzchnię, by zwiększyć przyczepność lakieru.

2

Dobierz odpowiednią technikę i narzędzia do aplikacji lakieru, co przyczyni się do podniesienia jakości wykończenia.

3

Zastosuj podkład, który nie tylko poprawi przyczepność lakieru, ale i ochroni strukturę surowca przed zniszczeniem.

4

Wybierz lakier dedykowany do rodzaju drewna, zwracając uwagę na jego odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

5

Aplikuj farbę równomiernie, unikając smug i nierówności, pamiętając, że kilka cienkich warstw zapewni lepsze wykończenie niż jedna gruba.

6

Kontroluj warunki pracy, malując w środowisku o odpowiedniej wilgotności i temperaturze, by nie zakłócić procesu schnięcia.

7

Przestrzegaj zalecanego czasu schnięcia powłoki, aby lakier mógł prawidłowo utwardzić się przez następne dni.

8

Zabezpiecz powierzchnię przed dotykiem i zanieczyszczeniami w trakcie schnięcia, by nie naruszyć jakości powłoki.

9

Regularnie kontroluj każdy etap pracy, by zapewnić wysoką jakość gotowej powłoki i uniknąć błędów.

Techniki malowania elementów drewnianych

Natryskowe malowanie drewna

Malowanie
natryskowe drewna

To prosta, szybka i efektywna technika stosowana zarówno przy dużych, jak i małych projektach, polegająca na rozpylaniu farby za pomocą specjalistycznych urządzeń malarskich np. agregatów. Malowanie natryskowe zapewnia równomierne pokrycie i gładkie wykończenie każdej drewnianej powierzchni. Pozwala na zastosowanie różnych typów farb i lakierów, także tych na bazie wody i rozpuszczalników, co czyni je uniwersalnym rozwiązaniem dla wielu potrzeb wykończeniowych.

Natryskowe proszkowe drewna

Malowanie
proszkowe drewna

Malowanie proszkowe polega na elektrostatycznym nakładaniu suchego proszku na powierzchnię, który następnie jest utwardzany w piecu. Mimo iż technika ta jest głównie wykorzystywana przy metalu, można ją stosować na niektórych drewnianych materiałach (np. płyta MDF), które dobrze znoszą wysokie temperatury.

Malowanie tradycjne drewna

Malowanie
tradycyjne drewna

To prosta, szybka i efektywna technika stosowana zarówno przy dużych, jak i małych projektach, polegająca na rozpylaniu farby za pomocą specjalistycznych urządzeń malarskich np. agregatów. Malowanie natryskowe zapewnia równomierne pokrycie i gładkie wykończenie każdej drewnianej powierzchni. Pozwala na zastosowanie różnych typów farb i lakierów, także tych na bazie wody i rozpuszczalników, co czyni je uniwersalnym rozwiązaniem dla wielu potrzeb wykończeniowych.

Jaką wybrać farbę do drewna?

Wybierając farbę do drewna, należy kierować się nie tylko estetyką, ale także specyfiką materiału oraz warunkami, w jakich będzie eksploatowany obiekt. Poszczególne farby różnią się składem, właściwościami ochronnymi oraz metodą aplikacji, co wpływa na ostateczną jakość wykonania pracy.

Malowanie tradycjne drewna

Farby alkidowe

  • Odporne na deszcz, słońce i wahania temperatury
  • Gładka powierzchnia z lekkim połyskiem
  • Zabezpieczają drewno przed wilgocią i uszkodzeniami
  • Idealne do mebli ogrodowych, płotów i innych elementów zewnętrznych
Malowanie tradycjne drewna

Farby akrylowe

  • Krótki czas oczekiwania na wyschnięcie
  • Możliwość wyboru wykończenia między matem a połyskiem
  • Neutralny zapach ułatwiający prace wewnątrz pomieszczeń
  • Doskonałe dla mebli oraz przedmiotów używanych okazjonalnie
Malowanie tradycjne drewna

Farby kredowe

  • Szybko schną, co pozwala na szybką aplikację i dokonywanie zmian
  • Umożliwiają tworzenie wyjątkowych stylizacji i efektów dekoracyjnych
  • Zapewniają matowe wykończenie nadające charakter i styl
  • Preferowane do elementów wnętrz i mebli z efektem vintage lub retro

Metody natryskowe do malowania drewna

W zależności od rodzaju malowanych/lakierowanych elementów oraz ich ilości trzeba odpowiednio dobrać urządzenie natryskowe, które w optymalny sposób usprawni nam pracę. Wśród urządzeń, które najczęściej wykorzystywane są do lakierowania drewna są:

Metody natryskowe do malowania drewna
Wybór odpowiedniego urządzenia do malowania drewna

Jak wybrać urządzenie do malowania drewna?

To na jakie urządzenie powinniśmy się zdecydować zależy od kilku czynników. Wśród najistotniejszych można wymienić:

Agregaty malarskie do lakierowania drewna

Dobrze zaopatrzony warsztat jest fundamentem dla wykonania wysokiej jakości prac malarskich na drewnie. W odpowiedzi na oczekiwania klientów oferta sklepu Techmal obejmuje szeroki wybór agregatów malarskich do lakierowania drewna. W naszym asortymencie znajdziesz urządzenia od renomowanych producentów, takich jak Astral, Graco, DÜRR, A-TECH Handok, Mecart, WAGNER, Kremlin, zaprojektowane do pracy z różnorodnymi typami farb i lakierów do drewna. Zapewniamy także fachowe doradztwo – bazując na Twoich wymaganiach, pomożemy dobrać urządzenie idealnie dopasowane do specyfiki Twoich projektów malarskich.

Zawieszka
Promocja
Promocja
Agregat malarski Agregat malarski GRACO MERKUR 36:1 AIRLESS

Agregat malarski

Agregat malarski GRACO MERKUR 36:1 AIRLESS
15 399,00 12 519,51 14 899,00 12 113,01

Pistolet malarski do malowania drewna

Wybór właściwego pistoletu malarskiego do lakierowania drewna jest nie do przecenienia, gdyż bezpośrednio przekłada się na jakość finalnego efektu. Dla zapewnienia równomiernego rozprowadzenia powłoki farby, niezbędny jest produkt o wysokiej jakości. Odpowiednio dobrany pistolet do agregatu zapewni osiągnięcie profesjonalnych wyników, podnosząc estetykę i trwałość malowanej powierzchni.

Pistolet malasrki

Pistolet do kleju HANDOK hydrodynamiczny
299,00 243,09
na zamówienie

Pistolet malarski

Pistolet GRACO Contractor PC hydrodynamiczny
1 490,00 1 211,38
Zawieszka
Promocja
Promocja
Pistolet malasrki Pistolet malarski 818A hydrodynamiczny

Pistolet malasrki

Pistolet malarski 818A hydrodynamiczny
499,00 405,69 369,00 300,00
na zamówienie

Pistolet malarski

Pistolet malarski ADAL AL 50 hydrodynamiczny
1 369,00 1 113,01
Zawieszka
Promocja
Promocja
Pistolet malarski Pistolet malarski GRACO XTR 5+ bez dyszy

Pistolet malarski

Pistolet malarski GRACO XTR 5+ bez dyszy
1 099,00 893,50 939,00 763,41
Zawieszka
Promocja
Promocja
Pistolet malarski Pistolet malarski GRACO XTR 7+ hydrodynamiczny

Pistolet malarski

Pistolet malarski GRACO XTR 7+ hydrodynamiczny
1 199,00 974,80 1 109,00 901,63

Impregnacja drewna bez błędów

Impregnowanie drewna to świetny sposób, żeby zabezpieczyć je przed wilgocią, grzybami czy insektami. Robiąc to natryskiem, cała praca przebiega szybciej i dokładniej, ponieważ środek ochronny lepiej się rozprowadza i dociera do każdego zakamarku. Dodatkowo równomierna aplikacja zapobiega powstawaniu plam i nierówności, co jest szczególnie ważne przy elementach dekoracyjnych i meblach. Dzięki temu drewno dłużej zachowuje najlepsze właściwości i wygląda jak nowe. Ta metoda pozwala także na oszczędność użytego impregnatu, co jest korzystne zarówno dla portfela, jak i środowiska.

Metody aplikacji materiałów powłokowych

Zabezpieczanie i estetyczne wykończenie produktów stolarskich przy użyciu materiałów powłokowych to proces, który wymaga nie tylko odpowiedniej ochrony drewna przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego, ale także podkreślenia jego naturalnych walorów. Do najczęściej stosowanych technik aplikacji tych materiałów należą takie metody ręczne jak:

Metody aplikacji materiałów powłokowych
Zmniejszenie zużycia farby

Jak zmniejszyć zużycie farby w projektach malarskich?

Wybierając technikę malowania drewna, dwa parametry mają kluczowe znaczenie: lepkość materiału powłokowego i współczynnik przenoszenia materiału. Lepkość (mierzona metodą Kubka Forda nr 4), wskazuje na płynność farby lub lakieru. Wymienione metody natrysku pozwalają zazwyczaj na nanoszenie powłok o lepkości do 60 sekund. Z kolei współczynnik przenoszenia określa, ile materiału faktycznie pokrywa powierzchnię, zamiast marnować się w otoczeniu.

W praktyce tradycyjne metody pneumatyczne osiągają efektywność pokrycia na poziomie 35-40%, co jest uznawane za relatywnie niską wydajność. Technologia HVLP poprawia ten wynik, osiągając około 65% efektywności, podczas gdy metoda hydrodynamiczna z osłoną powietrzną oferuje najlepsze pokrycie, dochodząc do 80%, nawet przy użyciu materiałów o lepkości powyżej 60 sekund. Mimo że ostatnia metoda prezentuje się jako najbardziej efektywna, jej wyższe koszty wymagają dokładnego rozważenia przed podjęciem decyzji, szczególnie w kontekście malowania drewna, gdzie równie ważne są zarówno estetyka, jak i trwałość wykończenia.

Inwestycja w sprzęt malarski – kiedy się opłaca?

Orientacyjne zużycie materiału w określonym czasie (np. przez tydzień lub miesiąc) stanowi ważny czynnik przy wyborze sprzętu malarskiego. W sytuacji, gdy zużycie materiałów jest wysokie, redukcja oversprayu, czyli niekontrolowanego rozprysku farby, może znacząco przyczynić się do zmniejszenia kosztów i przyspieszenia zwrotu z inwestycji. Natomiast przy niewielkim zużyciu materiału koszt zakupu nowego profesjonalnego sprzętu nie zawsze się opłaca.

Ponieważ nie istnieje uniwersalna metoda aplikacji idealna dla każdego typu materiału powłokowego, zachęcamy do skonsultowania się z naszymi specjalistami!

Szukasz rozwiązań do lakierowania drewna? Zostaw nam swoje dane, zadzwonimy do Ciebie