Właściwa konserwacja to klucz do zachowania maksymalnej wydajności sprzętów malarskich. Mówimy to w odniesieniu zarówno do agregatów, jak i pistoletów natryskowych, szczególnie wrażliwych na wpływ zaschniętej farby wewnątrz konstrukcji. W tym poradniku krok po kroku przedstawiamy proces czyszczenia pistoletu pneumatycznego z górnym kubkiem.
By zachować jakość aplikacji i wydłużyć żywotność narzędzia, pistolety do malowania muszą być dokładnie czyszczone. Brak regularnej konserwacji może prowadzić m.in. do nieprawidłowego rozpylania farby, powstawania zacieków lub uszkodzenia sprzętu. Elementami konstrukcyjnymi najbardziej wrażliwymi na zabrudzenia są iglica, dysza i kanały przepływowe, które mają bezpośredni kontakt z farbą.
Proces czyszczenia powinien być przeprowadzany po każdym malowaniu, zanim farba zaschnie w układzie. W tym celu stosuje się dedykowane rozpuszczalniki lub wodę, w zależności od rodzaju powłoki, która była nakładana. Do konserwacji polecamy wykorzystać zestaw szczotek i wyciorów do czyszczenia pistoletów lakierniczych, dostępny w naszym sklepie internetowym.
W poniższym poradniku przedstawiamy krok po kroku, jak powinno przebiegać czyszczenie pistoletu lakierniczego niskociśnieniowego z kubkiem górnym. Proces ten możemy podzielić na trzy etapy:
1. Zaczynamy od procedury uwolnienia ciśnienia. W tym celu odetnij dopływ powietrza, doprowadzonego do pistoletu. Następnie przyłóż pistolet do metalowego uziemionego kubła i dociśnij go do krawędzi. Naciśnij spust. Spowoduje to wypuszczenie nadmiaru ciśnienia.
2. Usuń ze zbiornika pozostały w nim materiał i wlej do niego rozpuszczalnik. Przepłucz pistolet na najniższym możliwym ciśnieniu, trzymając spust i cały czas dotykając rękojeścią krawędzi kubła, aż do momentu pojawienia się czystego rozpuszczalnika na wylocie dyszy. Następnie powtórz procedurę uwalniania ciśnienia.
UWAGA! Bardzo ważne jest, by podczas czyszczenia stosować rozpuszczalnik dedykowany do konkretnego materiału. W przeciwnym wypadku w kanalikach pistoletu wciąż mogą pozostać resztki farby. Jeśli chcesz sprawdzić, czy dany rozpuszczalnik nadaje się użytego materiału, zanurz patyk w farbie i włóż go do kubła z rozpuszczalnikiem. Wykonuj nim powolne okrągłe ruchy. Jeśli farba zniknie, to rozpuszczalnik został dobrany poprawnie.
Nie należy również zanurzać całego pistoletu w rozpuszczalniku – doprowadzi to do rozpuszczenia smaru, wysuszenia uszczelek i zatkania kanałów powietrznych, a w konsekwencji – uszkodzenia narzędzia.
3. Przejdźmy do czyszczenia korpusu pistoletu i zbiornika. Zwilż miękką szmatkę rozpuszczalnikiem (tak, by nie ociekała!) i delikatnie przetrzyj całą powierzchnię pistoletu. Odkręć zbiornik górny i dokładnie przetrzyj go z zewnątrz i wewnątrz. Zwróć szczególną uwagę na kanał wyjścia. Jeśli w zbiorniczku znajduje się filtr, wyjmij go i delikatnie wyczyść miękką szczoteczką. W celu szybszego wysuszenia możesz odmuchać pistolet i zbiornik sprężonym powietrzem.
4. Pora na wyczyszczenie głowicy, dyszy i iglicy. W pierwszym kroku odkręć śrubę regulacji i wyjmij iglicę, a następnie umieść ją w zbiorniku z rozpuszczalnikiem.
5. Odkręć głowicę (nasadkę powietrzną z pistoletu). Ją również umieść w zbiorniku z rozpuszczalnikiem.
6. Zdejmij dyszę natryskową. Zawsze używaj do tego klucza, dołączonego do pistoletu. Następnie zanurz dyszę w rozpuszczalniku.
UWAGA! Do czyszczenia pod żadnym pozorem nie używaj szczotek z metalowym włosiem.
7. Dokładnie wyczyść kanał farby w pistolecie oraz filtr, znajdujący się w zbiorniku.
8. Do oczyszczenia otworów w głowicy rozpylającej użyj drewnianych wykałaczek lub igieł do czyszczenia dysz.
9. Po czyszczeniu pamiętaj o nasmarowaniu gwintów sterujących, sworznia spustu oraz wałka iglicy.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi poradnikami, opublikowanymi na blogu TECHMAL oraz kontaktu w przypadku jakichkolwiek problemów wątpliwości. Sprawdź też naszą ofertę pistoletów malarskich najlepszych producentów, takich jak GRACO, DÜRR, AIRPRO, czy A-TECH HANDOK: