Odpowiednia dysza spłaca się sama

Odpowiedni wybór dyszy ma zasadnicze znaczenie w wykonaniu zadania, odgrywając taki sam wpływ na zysk w danym zleceniu jak każdy inny element wyposażenia. Prawidłowo dobrana zwiększa wydajność, polepsza jakość pracy oraz optymalizuje koszty. Dowiedz się, w jaki sposób należy wybierać dysze malarskie.

Prawidłowy wybór dyszy to same zalety

Dla ekonomicznej pracy agregatów malarskich duże znaczenie ma odpowiedni wybór dyszy oraz jej regularna konserwacja i kontrola. Przy malowaniu 300 do 400 litrami farby lateksowej otwór dyszy zużyć się może przykładowo o 0,025 mm. Taka większa dysza zużywać będzie do 0,06 litra materiału na minutę więcej.

 

Gdy dysza posiada nieodpowiednią wielkość lub uzyskała ją przez zużycie, pogarsza się obraz natrysku, a malowana powierzchnia staje się węższa z każdym malowaniem. Jednocześnie wbrew życzeniu zwiększa się mocno grubość warstwy – praca trwa dłużej a do pomalowania zostanie zużyta większa ilość materiału.

Jak wybrać odpowiednią dyszę?

Dysze malarskie wybiera się pod kątem kilku czynników:

  • szerokości strumienia dyszy
  • wielkości otworu dyszy
  • maksymalnej wydajności pompy
  • typu natryskiwanej farby
  • rodzaju malowanej powierzchni

 

Szerokość strumienia dyszy jest określona przez kąt natrysku jaki uzyskamy malując powierzchnię w odległości 30cm. Wartość ta podawana jest jako pierwsza cyfra w oznaczeniu dyszy. Daną cyfrę określającą kąt w przybliżeniu należy pomnożyć przez 5, wówczas otrzymamy orientacyjną szerokość strumienia.

 

Dla przykładu przy rozmiarze 315 kątem dyszy jest cyfra 3. Mnożymy ją przez 5 ( 3x5= 15cm). Dysze których oznaczenie rozpoczyna się od cyfry 3 pozwolą nam uzyskać szerokość strumienia około 15 cm (przy założeniu że pistolet znajduje się w odległości 30 cm od malowanej powierzchni).

 

Wielkość otworu dyszy określa ilość farby, która wypływa przez dyszę. Wartość ta opisana jest przez dwie ostatnie cyfry na oznaczeniu dyszy. Np. dysza o rozmiarze 315 ma wielkość otworu 15, czyli 0,015 cala ( 0,38mm).

Dobór dyszy malarskiej - infografika
Typowe problemy z doborem dyszy malarskiej i ich rozwiązania

Na jakiej podstawie dobiera się dysze malarskie?

Rynek farb jest na tyle rozbudowany, że ciężko stwierdzić jaki otwór powinien być odpowiedni dla danej farby, dlatego producenci farb powinni w kartach charakterystyki danego produktu podawać jaka jest zalecana wielkość dyszy.

 

Jeśli chodzi o szerokość strumienia, dyszę należy dobrać odpowiednio do rozmiarów malowanych elementów. Jeśli zastosujemy dyszę o zbyt szerokim strumieniu znaczna ilość materiału będzie trafiać poza malowany element co wygeneruje straty. Jeśli natomiast do malowania ścian zastosujemy wąską dyszę czas pracy znacznie się wydłuży.

 

Ograniczeniem wyboru otworu dyszy jest używana do natrysku maszyna. Nie można bowiem zastosować dyszy której wydajność przekracza maksymalną wydajność pompy agregatu, z którym dana dysza będzie pracować. Przekroczenie tego parametru spowoduje problem utrzymania ciśnienia przez pompę, co skutkuje brakiem możliwości uzyskania odpowiedniego stężenia farby.