Odpowiednia dysza spłaca się sama

 

Odpowiedni wybór dyszy ma zasadnicze znaczenie w wykonaniu zadania. Dysza natryskowa ma taki sam wpływ na zysk w danym zleceniu jak każdy inny element wyposażenia. Odpowiednio dobrana zwiększa wydajnośc, polepsza jakość pracy oraz optymalizuje koszty. Dla ekonomicznej pracy agregatów malarskich duże znaczenie ma odpowiedni wybór dyszy jak i regularna konserwacja i kontrola dyszy co do jej zużycia. Przy malowaniu 300 do 400 litrami farby lateksowej otwór dyszy zużyć się może przykładowo o 0,025mm. Taka większa dysza zużywać będzie do 0,06 litra materiału na minutę więcej.

Gdy dysza posiada nieodpowiednią wielkość lub uzyskała ją przez zużycie pogarsza się obraz natrysku, a malowana powierzchnia staje się węższa z każdym malowaniem. Jednocześnie wbrew życzeniu zwiększa się mocno grubość warstwy - praca trwa dłużej a do pomalowania zostanie zużyta większa ilość materiału.

 

odpowiednia-dysza-malarska.jpg

 

Jak zatem wybrać odpowiednią dyszę?

Optymalne wykorzystanie dyszy natryskowej zależy od kilku czynników:

  • szerokości strumienia dyszy
  • wielkości otworu dyszy
  • maksymalnej wydajności pompy
  • typu natryskiwanej farby
  • rodzaju malowanej powierzchni

SZEROKOŚĆ STRUMIENIA dyszy jest określona przez kąt natrysku jaki uzyskamy malując powierzchnię w odległości 30cm. Wartość ta podawana jest jako pierwsza cyfra w oznaczeniu dyszy. Daną cyfrę określającą kąt w przybliżeniu należy pomnożyć przez 5, wówczas otrzymamy orientacyjną szerokość strumienia.

Np. Dysza o rozmiarze 315- kątem dla tej dyszy jest cyfra 3. Mnożymy ją przez 5 ( 3x5=15cm). Dysze których oznaczenie rozpoczyna się od cyfry 3 pozwolą nam uzyskać szerokość strumienia około 15 cm ( przy założeniu że pistolet znajduje się w odległości 30 cm od malowanej powierzchni).

WIELKOŚĆ OTWORU DYSZY określa ilość farby, która wypływa przez dyszę. Wartość ta opisana jest przez dwie ostatnie cyfry na oznaczeniu dyszy.

Np. Dysza o rozmiarze 315 ma wielkość otwory 15 czyli 0,015 cala ( 0,38mm)

Co to oznacza w praktyce?

Rynek farb jest na tyle rozbudowany, że ciężko stwierdzić jaki otwór powinien być odpowiedni dla danej farby, dlatego producenci farb powinni w kartach charakterystyki danego produktu podawać jaka jest zalecana wielkość dyszy.

Jeśli chodzi o szerokość strumienia, dyszę należy dobrać odpowiednio do rozmiarów malowanych elementów. Jeśli zastosujemy dyszę o zbyt szerokim strumieniu znaczna ilość materiału będzie trafiać poza malowany element co wygeneruje straty. Jeśli natomiast do malowania ścian zastosujemy wąską dyszę czas pracy znacznie się wydłuży.

Ograniczeniem wyboru otworu dyszy jest używana do natrysku maszyna. Nie można bowiem zastosować dyszy której wydajność przekracza maksymalną wydajność pompy (agregatu) z którą dana dysza będzie pracować. Przekroczenie tego parametru spowoduje problem utrzymania ciśnienia przez pompę a tym samym nie uzyskamy efektu odpowiedniego sprężenia farby.

 

dobor-dyszy-malarskiej.png

 

 

Kim jesteśmy?

Firma Centrum Technik Malarskich Techmal Spółka Jawna rozpoczęła działalność w 1993 roku i jest jednym z wiodących dystrybutorów systemów lakierniczych w Polsce.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami