5 najczęstszych awarii agregatów malarskich: rozwiązania i zapobieganie

Nawet najlepsze urządzenia malarskie nie są wolne od usterek, które mogą zakłócić pracę i wpłynąć na efektywność. Znajomość najczęściej występujących awarii w agregatach malarskich pozwala szybko przywrócić urządzenie do pełnej sprawności i zminimalizować ryzyko ich ponownego powstania. Poznaj najpowszechniej występujące problemy, metody ich naprawy oraz sposoby, dzięki którym możesz im zapobiec.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak unikać awarii agregatu malarskiego?

Każda firma, specjalizująca się w pracach wykończeniowych i budowlanych, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wysoka wydajność agregatów malarskich przekłada się na efekt finalny i oszczędności. Zaprojektowane z myślą o pracy w trudnych warunkach, urządzenia te nieczęsto ulegają usterkom.

 

Niestety nawet najlepszy sprzęt może z biegiem czasu ulec awarii lub wyeksploatowaniu poszczególnych części systemu. By im zapobiec, należy każdorazowo kierować się zaleceniami, określonymi przez producenta w instrukcji obsługi. Zabiegi, takie jak stosowanie niezalecanego rodzaju farby, czy praca w złej temperaturze mogą poważnie uszkodzić urządzenie.

 

By zapobiec ryzyku awarii agregatu, należy czyścić urządzenie po każdym malowaniu. Wszystkie elementy systemu muszą być dokładnie przepłukane z resztek farby, by nie doprowadzić do ich zaschnięcia.

 

Z wieloma rodzajami usterek, które wymieniamy dalej, użytkownik jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Niestety w niektórych przypadkach konieczny może okazać się profesjonalny serwis agregatów malarskich. W tym miejscu pragniemy przypomnieć o naszych usługach napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych, w ramach których jesteśmy w stanie przywrócić Twój sprzęt do pełnej sprawności – nawet w przypadkach, z którymi nie radziły sobie inne warsztaty.

Jesienna promocja

  • Przegląd agregatów malarskich i urządzeń malarskich oraz wycenę naprawy za darmo
  • Usługa serwisowa z rabatem 50%
  • Części zamienne w promocyjnych cenach
  • Chcąc skorzystać z promocji należy podać kod rabatowy: Techmal30

Dodatkowo odbierzemy Twój agregat malarski lub urządzenie malarskie z Twojego zakładu pracy lub pomożemy zorganizować Ci transport. Promocja trwa do 30 listopada.

Problemy z zasysaniem farby w agregacie malarskim

Zaczniemy od jednego z najczęstszych problemów, czyli zdarzeniem, w którym agregat nie pompuje farby. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, np. zanieczyszczenia w zaworze wylotowym lub zatkane filtry. Powodem może być też uszkodzenie lub blokady kulek w zaworach. Jedną z możliwych przyczyn może być również zastosowanie zbyt gęstego materiału malarskiego.

 

Rozwiązanie

W pierwszym kroku zalecamy demontaż dolnej nakrętki pompy i gniazda zaworu oraz ich dokładne wyczyszczenie. Jeśli problem nadal się utrzymuje, konieczna może być wymiana uszczelnień lub demontaż pompy. O ile w wielu profesjonalnych urządzeniach możemy przeprowadzić je samodzielnie, tak niektóre agregaty malarskie mogą wymagać skorzystania z usług doświadczonego serwisu.

 

By uniknąć problemu w przyszłości, zalecamy regularne czyszczenie filtrów i zaworów oraz monitorowanie stanu uszczelnień po zakończeniu malowania. Pamiętaj również, by stosować wyłącznie powłoki dopuszczane przez producenta i rozpuszczone zgodnie z instrukcją.

Agregat malarski nie utrzymuje ciśnienia

Nowoczesne agregaty do malowania posiadają elektroniczne systemy, regulujące ciśnienie natrysku farby. W przypadku, gdy urządzenie nie jest w stanie go utrzymać, najprawdopodobniej doszło do powstania nieszczelności na łączeniach, uszczelnieniach lub zaworze.

Agregat malarski Astral z elektroniczną regulacją ciśnienia
Agregat malarski Astral z elektroniczną regulacją ciśnienia

Rozwiązanie

Należy dokładnie sprawdzić wszystkie połączenia. Jeśli problemem są uszkodzone uszczelnienia lub zawory, niezbędna będzie ich wymiana. Sugerujemy, by stosować wyłącznie oryginalne części zamienne do agregatów malarskich lub zamienniki, rekomendowane przez producenta.

 

Pamiętaj, by regularnie kontrolować stan połączeń i wymieniać uszczelnienia już przy pierwszych oznakach nieszczelności. W przeciwnym wypadku ryzykujesz poważnym uszkodzeniem agregatu.

Awarie elektroniki agregatów malarskich

Elektronika w agregatach malarskich może ulec uszkodzeniu nawet w przypadku dobrego zabezpieczenia konstrukcyjnego. Powodów może być wiele: od niewłaściwej eksploatacji, przez zbyt duże obciążenie, po pracę w niezalecanej temperaturze. To z kolei może prowadzić do problemów z regulacją prędkości, ustawieniem ciśnienia lub funkcjonowaniem systemów bezpieczeństwa.

 

Rozwiązanie

Niestety w przypadku problemów z elektroniką kontakt z profesjonalnym serwisem jest jedynym zalecanym rozwiązaniem. Diagnostyka i naprawa tego typu układów wymaga specjalistycznej wiedzy i sprzętu – w przeciwnym wypadku ryzykujesz nieodwracalnym uszkodzeniem urządzenia lub pogorszeniem bezpieczeństwa.

 

By uniknąć awarii elektroniki w agregatach, zalecamy regularne aktualizowanie oprogramowania (jeśli jest dostępne) oraz przestrzeganie warunków pracy (temperatury, wilgotności), zalecanych przez producenta.

Agregat malarski na placu budowy
Trudne warunki budowlane mogą przyczyniać się do awarii elektroniki w agregatach

Agregat malarski nierównomiernie rozprowadza farbę

Przyczyn nierównomiernego rozprowadzania materiału może być kilka. Po pierwsze, może być to wina nieprawidłowo ustawionego ciśnienia w agregacie lub zatkania filtra. Najczęściej problem ten wynika jednak z nieprawidłowego doboru dyszy, jej zużycia lub też nieprawidłowej techniki malowania.

 

Rozwiązanie

Po pierwsze należy regularnie czyścić dysze malarskie i sprawdzać ich stan. Wymiany powinno się dokonywać już przy pierwszych oznakach zużycia. Jeśli przyczyną jest złe ciśnienie, należy zapoznać się z instrukcją farby i samego agregatu, ustawiając rekomendowaną wartość. W przypadku, gdy problem leży w nieprawidłowej pracy systemu regulacji ciśnienia, agregat powinien sprawdzić specjalista.

Powstawanie zacieków podczas malowania agregatem malarskim

Jeśli podczas malowania dochodzi do powstawania zacieków, przyczyn należy doszukiwać się w:

  • problemach z utrzymaniem ciśnienia przez agregat,
  • problemach z dyszą malarską,
  • niewłaściwej technice malowania,
  • nieodpowiedniej konsystencji farby.

 

Rozwiązanie

W pierwszym kroku należy sprawdzić stan dyszy malarskiej oraz czy agregat utrzymuje zadane ciśnienie. Jeśli zacieki pojawiają się mimo to, przyczyna może leżeć w złej technice malowania – pamiętaj, że pistolet malarski należy trzymać ok. 20-30 cm od powierzchni i prowadzić go płynnymi ruchami. Jeśli problemem jest niewłaściwa konsystencja materiału, zastosuj się do instrukcji, znajdujących się w karcie farby.

Malowanie płotu agregatem malarskim
Prawidłowa technika malowania pozwala zminimalizować ryzyko zacieków do minimum

Potrzebujesz pomocy z agregatem malarskim? Zapraszamy do serwisu TECHMAL!

Jak wspomnieliśmy na początku, nasz poradnik miał na celu wymienić najczęstsze problemy, na które może natknąć się użytkownik agregatu malarskiego. Oczywiście w żaden sposób nie zamyka to możliwości powstania rzadszych, bardziej specjalistycznych usterek.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy związanej z naprawą agregatu, zapraszamy do kontaktu lub odwiedzenia naszej siedziby. Jako TECHMAL już od 30 lat zajmujemy się doradztwem, sprzedażą oraz serwisem urządzeń malarskich. Dzięki wiedzy naszych specjalistów jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdym – nawet najbardziej nietypowym – problemem.