Jak wybrać pistolet do malowania hydrodynamicznego?

Dokładność aplikacji farby i efektywność malowania zależą od wielu czynników, spośród których dobór właściwego pistoletu jest jednym z kluczowych. W tym poradniku nasz zespół odpowiada na najważniejsze pytania, związane z pistoletami do natrysku hydrodynamicznego, ich parametrami oraz innymi kwestiami, które należy rozważyć przed zakupem.

Malowanie pistoletem hydrodynamicznym – zalety i zastosowania

Zaczniemy od krótkiej teorii. Natrysk hydrodynamiczny to technika malarska, w której farba jest nanoszona na powierzchnię – w odróżnieniu od innych metod – bez udziału sprężonego powietrza. Proces ten wykorzystuje wysokie ciśnienie generowane przez dedykowany agregat malarski, który tłoczy farbę przez dyszę pistoletu, rozbijając ją na drobne cząsteczki. Dzięki temu aplikacja jest równomierna, a zużycie materiału ograniczone.

 

Technologia malowania hydrodynamicznego znajduje zastosowanie przede wszystkim w pracach, gdzie kluczowa jest zarówno wysoka wydajność, jak i precyzja. Pozwala na pokrywanie powierzchni szerokim przekrojem powłok, w tym farbami akrylowymi, lateksowymi, epoksydowymi, lakierami, silikatami i emulsjami. Zakres materiałów, które mogą być wykorzystywane, limituje przede wszystkim konstrukcja agregatu i zalecenia producenta.

Malowanie elewacji za pomocą agregatu i pistoletu hydrodynamicznego
Pistolety hydrodynamiczne idealnie sprawdzają się w branży budowlanej i konstrukcyjnej

Do malowania hydrodynamicznego wykorzystuje się dedykowane pistolety, których główną cechą jest zdolność do pracy pod bardzo wysokim ciśnieniem. W połączeniu z odpowiednim agregatem i doborem powłoki pozwalają one na uzyskanie bardzo wysokiej wydajności i jakości aplikacji.

Rodzaje pistoletów hydrodynamicznych

Pistolety malarskie hydrodynamiczne możemy podzielić na dwa główne typy, różniące się między sobą techniką natrysku i zakresem zalecanych zastosowań. Najpopularniejszą grupę stanowią klasyczne pistolety hydrodynamiczne Airless, wykorzystujące zasadę natrysku farby pod wysokim ciśnieniem. W ich przypadku nie zachodzi ryzyko powstania dużej mgły malarskiej, a co za tym idzie – strat materiału. To najpopularniejszy rodzaj pistoletów, wykorzystywany na szeroką skalę zwłaszcza podczas malowania dużych powierzchni w branży budowlanej, konstrukcyjnej, wykończeniowej, przemyśle i antykorozji.

Malowanie ściany za pomocą pistoletu malarskiego Airless
Airless to najbardziej uniwersalny rodzaj pistoletów hydrodynamicznych

Pistolety hydrodynamiczne Aircoat (spotykane też pod nazwami Airassist i Aircombo w zależności od producenta) łączą technologię Airless, dokładając do niej minimalny strumień powietrza o niskim ciśnieniu. Rezultat? Bardzo precyzyjna aplikacja farby i jakość wykończenia. Tego typu pistolety wykorzystywane są między innymi w przemyśle lotniczym, meblarskim, kolejowym oraz innych branżach, w których liczy się zachowanie maksymalnej estetyki prac.

Malowanie krzeseł za pomocą pistoletu malarskiego Airassist (Aircoat)
Pistolety malarskie Aircoat świetnie sprawdzają się przy malowaniu drobnych detali

Pistolety malarskie hydrodynamiczne – najważniejsze parametry

Mając za sobą wybór konkretnej technologii, pora przejść do najważniejszych parametrów technicznych, charakteryzujących poszczególne pistolety malarskie do natrysku hydrodynamicznego. Pierwszym spośród nich jest maksymalne ciśnienie robocze – zwykle mieszczące się w zakresie 250-500 barów –  które określa, z jakim największym ciśnieniem może pracować dany pistolet. Podczas wyboru zwróć uwagę na to, by wartość maksymalnego ciśnienia pistoletu była wyższa od maksymalnego ciśnienia agregatu malarskiego.

 

Gwint pistoletu to kolejny parametr, tym razem decydujący o możliwości pracy z konkretnymi wężami malarskimi. Rynkowy standard stanowi gwint ¼”, w który wyposażone są m.in. pistolety Wagner i Wiwa. Pistolety malarskie GRACO z kolei posiadają gwint ¼” NPS. Niektórzy producenci – m.in. marka ADAL – stosują gwinty metryczne, np. M16 x 1,5. Warto także zwrócić uwagę na gniazdo pistoletu, czyli złącze, do którego przykręcana jest obsada, w której umieszcza się dyszę malarską. Tutaj najpopularniejsze standardy stanowią gniazda 7/8” i 11/16”.

Pistolet malarski GRACO XTR 5+ z gniazdem dyszy 7/8”
Pistolet malarski GRACO XTR 5+ z gniazdem dyszy 7/8”

Często pomijanym, choć ważnym z punktu widzenia wygody aspektem, jest waga pistoletu. Modele od sprawdzonych marek najczęściej cechuje konstrukcja ze stali nierdzewnej lub aluminium i z iglicami z węglika wolframu, co zapewnia niską masę bez nieakceptowalnych w wielu branżach kompromisów w zakresie wytrzymałości. Oczywiście im dłuższe prace wykonujemy, tym możliwie lżejszy powinien być pistolet.

Pistolet malarski hydrodynamiczny
Pistolet malarski powinien być możliwie jak najlżejszy – pozwoli to na łatwiejszą pracę przy czasochłonnych zleceniach

Pozostając przy cechach determinujących ergonomię, warto zwrócić uwagę na rodzaj spustu. Na rynku znajdziemy pistolety, w których naciska się go za pomocą dwóch palców (idealne dla osób o mniejszych dłoniach) lub czterech (klasyczne konstrukcje). Sam kształt rękojeści również ma spore znaczenie – w zależności od własnych preferencji możesz zdecydować się na model o jej płaskiej lub bardziej zaokrąglonej konstrukcji.

Pistolety malarskie hydrodynamiczne – oferta TECHMAL

Jeśli nie wiesz, jaki pistolet do natrysku hydrodynamicznego wybrać, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami poprzez wiadomość, telefon lub osobistą wizytę w siedzibie TECHMAL. Nasze ponad 30-letnie doświadczenie w branży technologii malarskich i rozbudowany asortyment z pewnością pozwolą dobrać model, odpowiadający Twoim potrzebom i zakresowi wykonywanych prac. Zachęcamy również do sprawdzenia naszych pozostałych poradników: