Precyzja i trwałość dyszy malarskiej to jeden z fundamentów efektywnego malowania natryskowego. Jej żywotność zależy nie tylko od jakości wykonania, ale także od warunków użytkowania i regularności konserwacji. Poznaj kluczowe czynniki, które na nią wpływają oraz sprawdzone metody ich optymalizacji.
Żywotność dyszy natryskowej to jeden z najczęściej przewijających się tematów w naszych rozmowach z klientami. Już na wstępie zaznaczamy jednak, że na pytania, takie jak ,,na jak długo wystarczy dysza?” czy „ile litrów farby można przez nią przepuścić” niestety nie da się udzielić jednoznacznej, precyzyjnej odpowiedzi.
Dysze malarskie ulegają zużyciu w zależności od co najmniej kilku czynników. Jednym z kluczowych jest ciśnienie pracy. Jego zbyt wysokie wartości znacząco przyspieszają zużycie, powodując ścieranie krawędzi dyszy. Istotny jest także rodzaj aplikowanego materiału – farby o dużej gęstości, czy zawierające cząsteczki ścierne skracają żywotność, szczególnie w przypadku, gdy dana dysza nie jest do nich zalecana. Kolejny aspekt to odpowiedni dobór filtrów – zarówno pistoletu, jak i agregatu – które chronią dyszę i pozostałe elementy przed zanieczyszczeniami. Nie zapominajmy również o odpowiedniej konserwacji – nieprawidłowo czyszczone lub przechowywane dysze mogą szybciej ulec uszkodzeniu.
Dobrzy producenci dysz zawsze określają szczegółowe zalecenia dotyczące eksploatacji. Mimo to należy mieć świadomość, że nawet najlepsza dysza w końcu wymaga wymiany.
Sprawdź poradnik: Dysze malarskie – rodzaje, zastosowanie, dobór, konserwacja
Podstawowym sygnałem, świadczącym o zużyciu dyszy jest deformacja strumienia natrysku. Wraz z powiększaniem się otworu dyszy, szerokość strumienia maleje, a jego kształt staje się coraz bardziej owalny, przypominając rąb.
Stopniowe zużycie dyszy widać na załączonym wyżej schemacie. Dysza o kącie natrysku 60 stopni, która w idealnym stanie tworzy strumień o szerokości 30 cm (przy malowaniu z odległości 30 cm), w miarę zużycia generuje coraz węższy strumień. W momencie, gdy szerokość ta zmniejszy się o około 25% w porównaniu do nowej dyszy, należy pomyśleć o jej wymianie. Dla przykładu dysza dająca pierwotnie strumień o szerokości 10 cm powinna zostać wymieniona, gdy zmniejszy się on do około 7 cm.
Oprócz zmian w szerokości i kształcie natrysku o zużyciu dyszy może świadczyć nierównomierne rozprowadzanie farby, skutkujące powstawaniem smug lub niedomalowanych obszarów. Zużyta dysza generuje ponadto większe zużycie materiału, zwiększając straty.
Istnieje kilka sposobów, które pozwalają zachować efektywność dyszy przez dłuższy czas. Jak wspomnieliśmy na początku, duże znaczenie odgrywa odpowiednie ustawienie ciśnienia roboczego. Materiał powinien być natryskiwany przy najniższym skutecznym ciśnieniu, tj. takim, które zapewnia pożądany kształt i strumień natrysku. Praca na zbyt wysokim ciśnieniu znacznie przyspiesza ścieranie krawędzi dyszy.
Kolejnym ważnym elementem jest przygotowanie materiału przed natryskiem. Zalecamy przecedzanie farby przez sitko, co pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń, które mogą się w niej znajdować, w konsekwencji zatykając dyszę. Ponadto wszystkie elementy systemu, tj. zarówno agregat do malowania, jak i pistolet malarski, powinny być wyposażone w odpowiednie filtry.
Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu węży, w których mogą gromadzić się osady i resztki materiałów, zwiększając ryzyko zapchania dyszy. Węże do agregatów i dysze dokładnie oczyścić po zakończeniu pracy i przechowywać zgodnie z zaleceniami producenta.
Uczulamy ponadto na zakup niskiej jakości dysz. Produkty od renomowanych marek – np. GRACO czy EXITFLEX – są wykonane ze zdecydowanie lepszych materiałów, co w oczywisty sposób przekłada się na większą wytrzymałość i dłuższą żywotność.